domu | Klub psychotroniky a UFO, o.s. | Borská 19 Hotel Victoria | 320 22 Plzeň | IČO: 45334871 | e-mail e-mail | KPUFO stránky | RSS RSS kanál
vítejte na webu portál KPUFO pro Plzeňský kraj | dnes je úterý  25. září 2018 a svátek má Zlata
nabídka
setkání
Setkání se konají podle potřeby. Chcete-li řešit jakýkoliv problém, napište nám na kpufo@atlas.cz!
anketa
Jaké časopisy o záhadách čtete? Alespoň příležitostně?

Enigma (3727 hl.)
 
Spirit (1464 hl.)
 
Phoenix (2102 hl.)
 
Záhady a zajímavosti (1886 hl.)
 
Médium (1431 hl.)
 
jiný (1290 hl.)
 
nečtu (1055 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 12955
přihlášení

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!

kontakt
logo
redakci portálu můžete kontaktovat na e-mail kpufo@atlas.cz

inzerce
Nejsou žádné inzeráty.
informace >> Konec světa? Letos určitě nebude, říká hvězdář
informace

Konec světa? Letos určitě nebude, říká hvězdář

Plzeň - Ředitel městské příspěvkové organizace Hvězdárna a planetárium Plzeň Lumír Honzík je ve výjimečné a nezáviděníhodné situaci. Podnik, který vede, totiž nemá k dispozici ani planetárium, ani hvězdárnu. Přesto se nevzdává. Přednáší, vede výuku pro školáky, jezdí na astronomická pozorování. Jako jediný se přihlásil do konkurzu na ředitele městské organizace, kterou vede a kterou magistrát zřizuje. Uspěl, jak jinak. Věří, že Plzeň jednou hvězdárnu bude mít.
 


Kde berete sílu pořád přesvědčovat radnici, že vaše organizace stojí za zachování?

Z mnoha důvodů. Astronomii fandím, je to můj koníček a chci ji dělat a pak mám vedle sebe podobně nadšené spolupracovníky. Všichni víme, že naše práce má smysl. Nehodlám je zklamat.

Co ale zmůžete bez zázemí?

Když jsme se odstěhovali z Hamburku do náhradních prostor, neběžela třeba školní výuka, kroužky, některé volnočasové aktivity. Dnes dokážeme zajistit školní výuku v rozsahu od mateřských škol přes základní a střední školy a v malém měřítku dokonce pro vysoké školy. Máme astronomické kroužky pro děti i kurzy pro dospělé, základy meteorologie, paleontologie a geologie a další. Děláme také přednášky pro veřejnost, na tu poslední o katastrofickém roku 2012 bylo v klubu na radnici tak plno, že se tam lidé ani nevešli.

Katastrofickým rokem 2012 myslíte to, že má být 21. prosince konec světa?

Ano, ale lidé se rozhodně nemusí bát. Skutečně nemáme žádné zprávy o tom, že bychom směřovali ke konci světa. Sice se o tom píše v souvislosti s koncem mayského kalendáře, ale většinou jsou to nesmysly. Mayský kalendář tvoří několik cyklů a je aktuálně spočítáno, že konec nebude letos, ale až za 104 let. Navíc, i kdyby mayský kalendář končil, stejně to nic neznamená, právě proto, že je cyklický a hlavně, nemá nic společného s koncem světa.

Přesto ovlivňují zprávy o konci světa hodně lidí. Věří tomu?


Ano, volají třeba k nám na hvězdárnu a ptají se, co se bude dít. Telefonovala mi jedna maminka, která má malé dítě. Zadržovala pláč a nakonec se vážně rozplakala ze strachu z konce světa. Tohle už nejde brát jako legraci, ale jako vážný problém. I proto se snažíme o osvětu, a i proto je hvězdárna důležitá. Lidé tam dostanou relevantní informace z odborného pracoviště. Můžeme je poskytnout a také je poskytujeme i na zavolání.

Co lidi ještě zajímá?

Chtějí poradit a vysvětlit úkazy na obloze. Nebo volají, když si chtějí pořídit dalekohled. Samozřejmě nejsme schopni zodpovědět všechny otázky typu, co je na konci vesmíru a podobně. My vycházíme z dat naměřených přístroji či získaných při simulacích, jež neodporují našim pozorováním. Pokud se někdo ptá na to, co bylo před velkým třeskem, nezíská jednoznačnou odpověď. Jde totiž o filosofickou otázku. Lze věřit tomu, nebo onomu, ale nelze na ni jasně odpovědět.

Mluví se ale i o astronomických katastrofách při konci světa.

Ano, ty nás mohou skutečně potkat, ale jde o to, nakolik jsou reálné. Reálná může být například srážka planetky se Zemí. Ale například galaktické nulové pásmo, o kterém se také hovoří, je naprostý nesmysl. Nic takového neexistuje. Tím ale neříkám, že nemůže dojít k nějakému neštěstí. Zmíněný pád planety však hrozí stejně dnes jako zítra či za tisíc let. Nicméně i naše Země je aktivní těleso, které má deskovou tektoniku, se svými důsledky, jako jsou zemětřesení a sopečná činnost, které se projevují neustále. Ale ani tyto katastrofy nesouvisí s datem 21. prosince 2012 či s koncem jakéhokoli jiného lidského kalendáře. Ale je bláznivé tvrdit, že tu nastanou tři dny tmy a teploty klesnou o padesát stupňů. To jsou nesmysly. Tyto jevy by nenastaly, ani kdyby došlo ke srážce s velkou planetkou, ačkoli při tom by se děly jistě i horší věci.

Dá se to vysledovat dopředu?

Asteroidů je velké množství a velmi obtížně se ve vesmíru detekují, protože jsou tmavé, takže je nemáme možnost vždycky včas zjistit. Pokud by asteroid přilétl ze směru od Slunce, kde jsou omezeny pozorovací možnosti, tak by mohlo ke katastrofě dojít. My třeba víme, že v roce 2029 dojde k průletu planetky Apofis, jež proletí ve vzdálenosti pouhých 30 tisíc kilometrů.

To je blízko?


Je to asi desetkrát blíž, než je od nás Měsíc, takže z astronomického hlediska je to opravdu malá vzdálenost. Bude to velmi těsný průlet a záleží na tom, jak se stočí jeho dráha. A dá se pak podle toho odvodit průlet v roce 2036, který by mohl být kritický, protože v tomto případě by skutečně mohlo dojít k pádu planetky na Zem. Zatím ale jde jen o určitou pravděpodobnost. Ta se po roce 2029 buď zvýší, což by bylo velmi špatné, anebo se naopak sníží.

Co se stane, když planetka skutečně narazí do Země?

To by byl velký průšvih, protože každé těleso má samozřejmě nějakou hmotnost, rozměry a rychlost. Podíváme-li se na poslední katastrofu z roku 1908, kdy proniklo do atmosféry těleso o průměru přibližně 50 metrů v oblasti Tunguzky a explodovalo ve výšce asi osmi kilometrů... Tehdy to pokácelo les v okruhu až 200 kilometrů. Nevíme, zda to byl asteroid nebo kometa. Každopádně to zcela devastovalo oblast o velikosti zhruba Washingtonu i s jeho okolím. A to mluvím jen o samotné devastaci. Další věcí je, že tím dopadem se uvolní mnoho energie, vzniká tlaková a tepelná vlna.

Co by se stalo, pokud by šlo o těleso s průměrem třeba jeden kilometr?


Mohlo by zničit oblast zhruba velkou, jako je Francie. Proto se také planetky a komety tak hlídají. Již jsme viděli třeba pád komety na Jupiter na konci minulého století. Kometa kolem něj prolétla v těsné blízkosti, čímž došlo k slapovému působení. Kometa se rozpadla na více částí. Při jejím návratu astronomové spočítali, že do Jupitera narazí, což se skutečně stalo, a na Jupiteru se objevily následky katastrofy.

Jde to vidět dalekohledem?


Ano, dohadovali jsme se, co se stane. Já jsem se domníval, že se nestane nic vážného. Jupiter je velká planeta o průměru asi 143 tisíc kilometrů, tedy asi llx více, něž naše Země. Kometa je mnohem menší, navíc se rozdrobila. Opak byl pravdou. Sledovali jsme to s diváky menším dalekohledem o průměru 150 mm, tenkrát ještě z budovy planetária nad Hamburkem. Viděli jsme, že Jupiter je jakoby uštíplý. S překvapením jsme si uvědomili, že vidíme následky oné katastrofy. Velké pozemské dalekohledy je byly schopny pozorovat ještě několik následujících měsíců. Tenkrát jsme si říkali, že jsme viděli srážku století. Ale není tomu tak. Během posledních pár let jsme zaznamenali několik dalších nárazů menších těles. Je pravda, že velké planety naši Zemi částečně chrání před podobnými katastrofami, protože přilétající tělesa mohou odklonit a ona nenarazí do nás.

Řekl jste, to jsme ještě mívali na Hamburku diváky. Před několika lety jste mluvil o složené hvězdné obloze pod schody v náhradních prostorách, které teď obýváte. Pořád je tam složená?

Zatím ano, ale má vyhlídky. Nejde o celý přístroj planetária, ale o jeho část. Požádalo nás totiž gymnázium v
Chebu, kde vzniklo komunikační centrum s planetáriem, zda jim část přístroje nepůjčíme. Takže o tom nyní jednáme.

Myslíte, že ho budete v Plzni ještě potřebovat?

To nevím. Kromě planetária bychom potřebovali i hvězdárnu, protože něco jiného je teorie a něco jiného praxe. Rozhodně se naděje nevzdávám, i když je pravda, že za současné situace kolem financí města tady ta naděje vlastně není. To je realita a budu velice rád, když se nám podaří udržet činnost v současné podobě. Pokud to půjde a najdeme nějakou skulinku, abychom mohli svoji činnost rozšířit, tak to určitě uděláme. Nechci mít stagnující organizaci, chci organizaci, která bude rozvíjet svou činnost. Skutečně hodně mi na tom záleží.

V Plzni vyrostla Techmania a její součásti bude i planetárium. Oni volí velmi populární formu, jak lidem přiblížit hvězdy a vesmír. Jeden čas se mluvilo dokonce o propojení s vaší organizací, ale vám se to moc nelíbilo.

Je pravda, že se o tom mluvilo, nicméně jejich a naše představa popularizace vesmíru se od sebe odlišují. Myslím, že bude rozumnější, když tyto organizace zůstanou samostatné a každá si pojede svoji činnost, která je rozdílná. U Techmanie se bude jednat o více populární formu, my se zase musíme víc držet faktů. Jsme členy České astronomické společnosti a nemůžeme a ani se nechceme odchylovat od základní činnosti hvězdáren a planetárií. Určitě jsme také popularizační zařízení, ale ani Techmania by náš problém nevyřešila. My potřebujeme i pozorovací činnost a tudíž hvězdárna je pro nás velmi důležitá.

Kde by v Plzni byl nejlepší prostor pro pozorovatelnu?

Pokud bych tu stavěl hvězdárnu a měl možnost stavět na zelené louce, tak určitě v Doubravce Na Vyhlídce, což je kousek od Rokycanské na druhou stranu od hřbitova. Nahoře na horizontu, odkud je vidět Božkov i Koterov, je vyhlídková plošina. Pro hvězdárnu ideální místo.

Kdo je Lumír Honzík?

• Je mu 53 let, organizaci vede 12 let
• V současné době neexistuje v Plzni ani hvězdárna, ani planetárium, pouze stejnojmenná organizace.
• Činnost planetária byla ukončena na jaře v roce 1997 vystěhováním organizace z budovy nad Hamburkem, která byla v havarijním stavu a kterou po opravě využívá soud.
• Hvězdárna a planetárium sídlí v Plzni, U Dráhy 11, 318 00 Plzeň, tel: 377388400, e-mail:
hvezdarna@plzen.eu
• Internet:
http://hvezdarna.plzen.eu/

Plzeňský deník, 1.12.2012

Co si myslíte o konspiračních teoriích?

Nevím co to je (Počet hlasů: 314)
(33.33 %)

Jsou to všechno nesmysly (Počet hlasů: 180)
(19.11 %)

Stojí za zamyšlení (Počet hlasů: 253)
(26.86 %)

Žádné nejsou, všechno je pravda (Počet hlasů: 195)
(20.70 %)Celkem hlasovalo: 942
Související články:
Pozvánka na indický večer (20.01.2018)
Tajemné kameny z řeky Ica (24.10.2017)
Cestovatel říší pohádek (24.01.2017)
Přijďte na přednášku: Zajímají Vás megality? (10.10.2016)
Přijďte na akci: Člověk a stroj: Soužití, nebo souboj? (06.05.2016)
Přijďte na přednášku: Objev gravitačních vln (20.04.2016)
17. výjezdní IdS Nečtiny (2016) (08.01.2016)
Přijďte na přednášku: Zázračné zbraně a Protektorát Čechy a Morava (08.12.2015)
Přijďte na přednášku - Mohou elfové a trollové zachránit planetu? (20.02.2015)
Přijďte na přednášku - Pohled na zdraví lidí před 100 lety v Čechách (05.02.2015)
Přijďte na přednášku - MCP - kosmonauti jako z komiksu (03.01.2015)
Přijďte na přednášku - Člověk a filozof (14.11.2014)
Přijďte na výstavu! (25.09.2014)
Přijďte na přednášku! (23.09.2014)
Přijďte na přednášku! (08.09.2014)
Přijďte na přednášku! (03.06.2014)
Přijďte na přednášku! (29.05.2014)
Objevy českých egyptologů ! (06.05.2014)
Přijďte na přednášku! (06.05.2014)
Přijďte na přednášku! (29.04.2014)
Spisovatel Erich von Däniken přijíždí v květnu na turné do ČR (14.03.2014)
Přijďte na přednášku! (31.01.2014)
Přijďte na přednášku! (23.09.2013)
Přijďte na přednášku: Mezi vědou a nevědou (07.05.2013)
Přijďte do Mariánské Týnice ! (19.04.2013)
Přijďte na seminář: Strunová teorie všeho... (19.04.2013)
Přijďte na přednášku: Musí být velcí vědci a umělci autisté? (03.04.2013)
Přijďte na přednášku: Před 80 lety objevil Zwicky temnou hmotu (02.04.2013)
Přijďte na přednášku! (01.02.2013)
Přijďte na přednášku: Poltergeist - jev, který může postihnout každého z nás (09.01.2013)
Přijďte na přednášku: Čechy a Morava z hlediska archeoastronautiky (06.12.2012)
Přijďte na přednášku: Jak to bylo s nacistickými létajícími talíři? (05.12.2012)
Havárie UFO (29.11.2012)
Kamenné koule i v Plzni? (23.11.2012)
Tajemné večery - kruhy v obilí (02.11.2012)
Mysteria tajemna (10.10.2012)
Záhady a zajímavosti města Plzně! (30.09.2012)
14. ročník konference SFINGA ve dnech 26.5-27.5.2012 ! po 10-té na Housce ! (31.05.2012)
"V České republice mimozemšťané nebyli," říká Erich von Däniken (20.05.2012)
UFO v Techmánii (30.07.2010)
Průzkum na Javorníku (05.06.2010)
Martin Kříž: V historii Klatov je stále co objevovat (23.10.2009)
Další výprava na Popravčí louku (15.10.2009)
| Autor: -lub- | Vydáno dne 04. 12. 2012 | 2449 přečtení | Počet komentářů: 780 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
novinky
02.11.2015: Cesty psychotroniky

02.11.2015: Záhady a zajímavosti


01.10.2015: staňte se fanouškem


01.09.2015: Pavel Kroupa: Kameny krve a víry


01.08.2015: Československá archeoastronautická asociace (ČsAAA)
     

01.01.2015: Dingir


14.07.2014: nové knihy
Tunguzský meteorit: Záhada na víc než jedno století
Ing. Jan A. Novák
kniha


01.01.2014: Psychotronika 2 - nové teoretické přístupy


01.01.2014: Největší tajemství Třetí říše


01.01.2014: Za hranicemi fyziky a psychologie


01.01.2014: Úvod do bioenergetických javov

01.01.2014: BIGFOOT alias SASQUATCH

Copyright © 2008-2017 KPUFO | Všechna práva vyhrazena! | o webu

| Klub psychotroniky a UFO, o.s. | Borská 19 Hotel Victoria | 320 22 Plzeň | IČO: 45334871 | SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800 |

web je provozován na phpRS systému - verze portálu 1.0 phprs281cs - administrace
Přidej na Seznam Seo servis SEO Optimized