Rodinu mučí „protivné hučení“. Nikdo neví, co to je

Autor: -ven- <admin(at)vendis.net>, Téma: právě vyšlo, Zdroj: Idnes.cz, Vydáno dne: 10. 09. 2008

Zdroj: Idnes.cz
Záhadné zvuky mučí už pár týdnů rodinu Hany Fajmonové ze Lhánic, které leží jen pár kilometrů od jaderné elektrárny Dukovany. Domkem Fajmonových na samém okraji malinké vísky se nese podivné monotónní vrnění.


"Je to protivné hučení. Jako kdyby vám nonstop vrčela lednička. Ta to ale není. Vypnula jsem ji a stejně jsme to slyšeli. Už nevím, kam před tím utéct. Když je v noci klid, ten zvuk slyšíte všude. Nevyspím se. Kolikrát uprostřed noci brečím," líčí devětatřicetiletá žena, která je na mateřské s dvouměsíčním chlapečkem.

Tajemné chvění vnímají i její nejbližší. "Muž cítí tlak v uších. Když přijdou rodiče na návštěvu, pociťují to také," posteskla si Fajmonová.

V domku byl i proutkař. A neobjevili příčinu podivného zvuku ani žádné špatné zóny. Obec Lhánice leží jen pár kilometrů od Dukovan.

Fajmonovi vidí špičky chladicích věží. "Obrátili jsme se na elektrárnu. Jestli se z ní nemohou až sem dostávat nějaké vibrace," zamyslela se Fajmonová.

Přijel i mluvčí elektrárny
Do Lhánic vyrazil v pondělí odpoledne mluvčí dukovanské elektrárny Petr Spilka.

"Dům stojí v místě, kde je až příliš velké ticho. Tam na vás opravdu padne stísněný pocit. Paní nahrála na mobil nějaké vrčení. Ten zvuk se nedá specifikovat. Mám ho také v mobilu. Je to zvuk vysoké frekvence. V tom absolutním tichu, které tam vládne, slyšíte lehoulinké pískání v uších," popsal Spilka.

"Paní si musí nechat proměřit ten zvuk od odborníků. Pak se dá zkoumat, odkud to pochází," dodal Spilka.

Lhánice mají 65 čísel popisných a žije tu 155 obyvatel. Prapodivný zvuk zaznamenal ještě jeden z chalupářů. A také Jiřina Vítková, jež bydlí kousek od Fajmonových.

"Jinak nevím o nikom, kdo by si na takovýto zvuk stěžoval," konstatoval lhánický starosta Jan Brachetka. Sám byl ověřit, cože se u Fajmonových vlastně ozývá. I on připouští, že na něho něco působilo.

"Byl to pocit, jako když se potopíte pod vodu. Cítíte tlak v uších a slyšíte jemňounké pískání jako od komárů," uvedl Brachetka.

Obec se snažila přijít záhadě na kloub. "My jsme odpojili veřejný rozhlas, jestli se z něho nepřenáší nějaké chvění. Také jsme zjišťovali u sousedů, zda nemůže pocházet ten zvuk od nich. Nic jsme neobjevili," podotkl Brachetka.

Od elektřiny bylo odpojeno i blízké zemědělské družstvo. To se zkoumalo, jestli nerezonují ventilátory. Minulý týden nešla jeden den elektřina v celých Lhánicích.

"A ten zvuk byl u nás slyšet stále. To znamená, že nepochází z elektrického zařízení někde tady ve vesnici," míní Fajmonová s tím, že v domku žije rodina od května.

Hučení ji začalo trápit někdy v červenci. "Já sama jsem byla na ušním, neurologii. Jsem zdravá. Ve mně problém není," zdůraznila Fajmonová, již ještě napadlo, zda za tím nejsou přístroje z nedaleké letecké základny v Náměšti nad Oslavou.

"Ty zvuky se začaly ozývat někdy koncem července. To se na letiště stěhovaly vrtulníky. Tak jestli oni nespustili nějaké nové radary kvůli těm vrtulníkům," zahloubala se Fajmonová.

"Nezapojovali jsme žádná nová zařízení v souvislosti s vrtulníky. Pokud by se měřením prokázalo, že přece jen je to od nás, my bychom to řešili," vzkázala mluvčí základny Ludmila Formánková.

Haně Fajmonové by mohla pomoci hygiena. "Pokud paní podá písemný podnět, adresovaný hygieně v Třebíči, my ho prověříme. A případně to předáme zdravotnímu ústavu k proměření," reagoval Milan Brychta z krajské hygieny v Jihlavě. Zdravotní ústav změří kdekoli vibrace zadarmo, pokud přijde pokyn od hygieniků.
 

Autoři: